TÜRKİYE VE NATO BİRBİRİ İÇİN ÖNEMLİDİR /// Turkey and Nato is important for each other

(Below is the article in English.)

 

NATO Ülkelerinin sayısı ve gücü Şangay Beşlisinden katı ile fazladır. Tükiye Cumhuriyeti 67 senedir NATO üyesidir. Üyesi olduğu Dünyanın en büyük gücünden ayrılıp daha küçük güce geçmesi matematik ve mantık hatasıdır.

Patriotlar verilmediği için S400 gündeme geldi. Biz S400 alırsak F35 projesinden mecburen çıkarılırız ve F35 uçaklarınıda alamayız.

Çünkü Türkiye’nin F35 uçaklarının bilgileri S400 lere girilme zorunluluğu vardır. Uçağın bilgileri S400 e girilir ise uçağın değeri ve caydırıcı gücü kalmaz. Böyle olunca ABD ve NATO mümkün değil F35 uçaklarını ülkemize veremez ve vermez.

Ve aynı sebepten ABD ve NATO, F35’den sonra üreteceği yeni uçaklarıda veremez ve vermez.
Demek oluyorki Şangay Beşlisinin, NATO’nun sırları ele geçireceği için ABD ve NATO bize silah veremeyecek ve vermeyecek. Neticede şimdi olduğu gibi yine bize yeni üretilecek teknolojik silahları vermeyecekler. Ve yine Rusya tarafından silah teminine gidilecek. Zamanla bir bakacağız NATO’dan çıkıp neredeyse Ülkemizi, Şangay Beşlisi içinde bulacağız veya Ülkemizi tek başına yalnız kalmış bulacağız.
Herkes yukarıdaki NATO ve Şangay Beşlisine bakmalı. Ve hangi taraf kuvvetlidir gerçekçi cevap vermelidir.

Ülkemizin mevcut silahlarının %92 sine yakını ABD ve NATO ülkelerinin silahlarıdır. NATO bize bu kadar silah vermişlerken neden Patriotları vermediler? Onların vereceği cevap önemli. Vermemelerinin sebebi nedir. Acaba hata vermeyende mi? Alamayanda mı? Bu çok çok önemlidir. Her zaman Haklı ve Adaletli olan NATO’da masadan kazanan olarak kalkar.

F35 Proje ortağıyız, projenin maddi kazancını alamıyoruz. Yeni projelere ortak olabilmenin getireceği teknoloji ve kazançtan da faydalanamıyoruz. Halbuki NATO’da masada Patriot’u alabiliriz. F35 Uçağını ve kazancımızı da alabiliriz. S400 den vazgeçersek olacak maddi zararımızı da maddi kar’a çevire biliriz.
S400 de kalırsak zarar zarar üstüne yaşayacağız. Biz her zaman kazançlı olmalıyız.

YAZAN: HAKAN COŞAR

English

Turkey for NATO, NATO for Turkey is very important

 

The number and strength of NATO countries is more than the Shanghai Five. The Republic of Turkey has been a member of NATO for 67 years. It is a big mistake proved by mathematics and logic to leave the biggest power of the world to which it is a member and move to smaller power.

The S400 was taken because the Patriots were not given.
If we buy the S400, we’re out of the F35 project and we can’t get the F35 planes.

Because Profile of Turkey’s F35 aircraft has will entered the S400. If the information of the aircraft is entered into S400, the value and deterrent power of the aircraft will not be left. In this case, the US and NATO are not possible F35 aircraft can not and will not give to our country.

And for the same reason, it cannot and will not give the new model of aircrafts it will produce after the F35 too.

This means that the US and NATO will not and cannot give us arms because the Shanghai Five will capture NATO’s secrets. Future time all, they do not give us weapons as it is now. And again, Russia will provide arms supply. In time, we will take a look at. We out of NATO and we will find our country almost alone or in the Shanghai Five.

Everyone should look at the NATO and Shanghai Five above. You must answer realistically which party is strong.

Nearly 92% of the existing weapons of our country are the weapons of the USA and NATO countries. Why didn’t NATO give the Patriots when they gave us so many weapons? Their answer is important. What’s the reason they didn’t given Patriots. I wonder. Who is wrong. Who could not given or Who could not got. This is very very important. Always righteous and justified, he leaves the NATO’s table as a winner.

We are the Project partner of F35, we cannot get the financial gain of the project. We cannot benefit from the technology and benefits of being a partner in new projects. However, at NATO, we can getting the Patriot. We can also take the F35 and we will get trade winnings. If we give up the S400, we can convert the all material damage to the financial profit.

If we stay at the S400 we will live on top of the damage. We must always be profitable.

WRITER: HAKAN COŞAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.