KIYMALI, YUMUŞAK POĞAÇA TARİFİ

KIYMALI, YUMUŞAK POĞAÇA TARİFİ

DERİNCE BİR KABA:

1 ÇAY BARDAĞI SU EKLEYİN
3 TATLI KAŞIĞI ŞEKER
½ YAŞ MAYA
ERİYİNCEYA KADAR KARIŞTIRIN.

2 YEMEK KAŞIĞI UN EKLEYİN
KARIŞTIRIN. AĞZINI KAPATIP BEKLEMEYE ALIN. 15 DAKİKA SONRA
2 YUMURTA AKI — ( SARILARINI BİR KASEDE ÇOK AZ SÜT İLE KARIŞTIRIN VE BEKLETİN. SONRA POĞAÇAYI PİŞİRMEDEN ÖNCE ÜZERLERİNE SÜRECEĞİZ.)

1 TATLI KAŞIĞI TUZ
2 YEMEK KAŞIĞI YOĞURT
1 ÇAY BARDAĞI ILIK SÜT
1 ÇAY BARDAĞI AYÇİÇEK YAĞI
EKLEYİN VE İYİCE KARIŞTIRIN. SONRA

10 ÇAY BARDAĞI UN EKLEYİN VE YOĞURUN, HAMUR OLMAYA BAŞLARKEN 100 GR TEREYAĞI EKLEYİN VE HAMUR TAM KIVAMA GELENE KADAR YOĞURUN. HAMUR ELE YAPIŞMAYACAK VE KULAK MEMESİ YUMUŞAKLIĞI HALİNE GELMELİDİR. HAMUR EĞER YAPIŞKAN İSE AZ UN, EĞER HAMUR ÇOK SERT İSE AZ SÜT EKLETİN. VE HAMUR EN GÜZEL ŞEKLE GELENE KADAR YOĞURUN. OLAN HAMURU AĞZI KAPALI BİR KAPTA ILIK BİR ORTAMDA 40 DAKİKA MAYALANMASI İÇİN BEKLETİN.

MAYALANAN HAMURU MANDALİNA BÜYÜKLÜĞÜMDE TOPLAR HALİNE GETİRİN. HER PARÇAYI DÜZ BİR ZEMİNDE BASTIRARAK KAHVE FİNCANI TABAĞINA BENZER İNCE HALE GETİRİN. ORTALARINA BİR YEMEK KAŞIĞI HAZIRLADIĞINIZ PİŞMİŞ KIYMADAN EKLEYİN. HAMURUN KENARLARINI HER YÖNDEN KIYMANIN ÜZERİNE KAPATIN.

KAPATTIĞINIZ YÖN AŞAĞIYA GELECEK ŞEKİLDE ARALIKLARLA TEPSİYE YERLEŞTİRİN. ÜZERLERİNE BİR FIRÇA KULLANARAK YUMRTA SARISI VE AZ SÜT KARIŞIMINI AZAR AZAR ŞÜRÜN. TEPSİNİN TABANINA POĞAÇALARIN YAPIŞMAMASI İÇİN ÖNCEDEN PİŞİRME KAĞIDI SERİN VEYA TEPSİYİ İYİCE YAĞLAYIN.

KIYMALI İÇ HARCIN HAZIRLANMASI:

1 BÜYÜK VEYA 1 BÜYÜĞE EŞİT GELECEK KÜÇÜK SOĞANLAR ( ÇOK KÜÇÜK DOĞRANMIŞ)
1 BÜYÜK DOMATES VEYA 1 BÜYÜĞE EŞİT GELECEK KÜÇÜK DOMATESLER ( KABUKSUZ RENDELENMİŞ)
2 ÇARLİSTON BİBER (ÇOK KÜÇÜK DOĞRANMIŞ)
400 GR ORTA YAĞLI KIYMA
TAVADA ÖNCE SIVI YAĞI ISITINIZ. SOĞANI VE BİBERLERİ EKLEYİP KAVURMAYA BAŞLAYINIZ, OLMAYA YAKIN DOMATESİ EKLEYİN VE KAVURMAYA DEVAM EDİN, PİŞMEYE YAKIN KIYMAYI EKLEYİN VE PİŞİRİN.

HAZIRLANAN KIYMA ILIDIKTAN SONRA POĞAÇALARIN İÇİNE EKLEYİNİZ.

HAZIRLADIĞINIZ POĞAÇALARI 170 DERECE FIRINDA PİŞİRİNİZ. ARADA SIRADA FIRINI KONTROL EDİNİZ. POĞAÇALARIN KENARLARI BEYAZ RENKTEN KOYU SARI RENGE DÖNDÜĞÜNDE, ÜZERLERİ KAHVERENGİMSİ RENGE DÖNDÜĞÜNDE PİŞMİŞTİR.

AFİYET OLSUN.

Saygı ve Sevgilerimle
Hakan Coşar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.