BAŞARILI OLMAK /// To be successful

(Below the article is english)

Ormanda iki adam ağaç kesiyormuş. Birinci adam sabahları erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağacı kestiğinde hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyu hiç dinlenmiyormuş. Öğle yemeği bile yemeden çalışıyormuş . Akşamları da diğer adamdan bir kaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıyormuş.
İkinci adam arada bir dinleniyor. Hava kararmaya başladığında eve dönüyormuş. Hafta boyunca çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.
Netice: İkinci adam çok daha fazla ağaç kesmiş. Birinci adam sinirlenmiş: “Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken işe başladım, senden daha geç bitirdim. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bu nasıl olabilir?”

İkinci adam yanıt vermiş:
Sen durmadan çalışırken, ben bazen dinlenip baltamı biliyordum. Keskin baltayla, daha az çabayla daha çok ağaç kestim.
“Şahsımızı geliştirmek, baltamızı bilemek gibidir. Kendimize zaman ayırıp, hayatımızı gözden geçirmektir. Zayıf yanlarımızı geliştirmeliyiz. Zihnimizin, ruhumuzun, karakterimizin güçlenmesi için gereklidir. Sokrat dedi ki: “İnsan Kendini Tanı.” Kendini doğru tanımak, olduğumuz yerle olmak istediğimiz yer arasındaki yoldur. Hayatımızda başarı ve mutluluk istiyorsak, eksiklerimizi düzeltmek kendimize zaman ayırmalıyız.

Yazan: Hakan Coşar
English

To be successful
Two people were cutting trees in a forest. The first man leaves early in the morning, starts cutting trees. When he cut a tree, he cuts the second tree. He wasn’t resting all day. He doesn’t even eat lunch. Late in the evening, he was stopping the tree cutting.

The second man was resting once in a while and when he started to get dark, he was coming home. After working at this pace for a week, they started counting how many trees they cut.
The result: The second man cut a lot more trees. The first man was angry: “How could this be? I worked harder. I started work earlier than you, I’m done much longer than you. But you cut more trees. What’s the secret?”

The second man answered his face with a smile: “

There’s no secret. While you were working all the time, I knew once in a while and I knew my ax. With a sharp ax, more trees are cut with less effort.

“To develop ourselves, to sharpen our ax. To take our time and to review our lives with an objective look. We are trying to improve our weaknesses. Human Self Diagnosis. Getting to know yourself is the path between where we want to be and what we want to be. ın Getting to know yourself means there is no difference between how we see ourselves and how others see us. We must take the time to sharpen our ax.

Writer: Hakan Coşar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.