1. AYET /// The 1. Verse

Kuran’da Tüm Besmeleler 1. Ayet Sayılmalıdır. & The Besmele is must be counted as 1st verse in the Qur’an .

(Below is the article in English.)

Kuran’da Tüm Besmeleler 1. Ayet Sayılmalıdır.

Besmele Allah’ın en büyük ayetidir. Besmele Kuran’ın en önemli ve en değerli ayetidir.Böylesine değerli ayete Kuran’da numara verilmemiş olması çok çok çok büyük hatadır. Şu anda Kuran’da ayet olmasına rağmen sıra numarası verilmemiş tek Allah’ın sözüdür. Kuran’da sure başlangıcında bulunan tüm besmelelere 1 nolu ayet numarası verilmesi mecburidir. En kısa zamanda düzeltilmelidir. Hatırlanmalıdır her şey besmele ile başlar. Yapacağımız her hareket besmele ile başlamalıdır.????English

The Besmele is must be counted as 1st verse in the Qur’an.

Besmele is the greatest verse of Allah. Besmele is the most important and most precious verse of the Qur’an. It is the word of Allah, who is not given a sequence number despite the verse in the Qur’an. It is obligatory to give the verse number 1 to all the feedings in the Qur’an. It must be corrected as soon as possible. Everything that should be begins with besmele. Every move when we will make we should start with say besmele.

Besmele / Arabic = Bismillahirrahmanirrahim
Besmele / English meaning= Gave blessings to everyone in the world. But In the Hereafter, will give blessings only the good humans. Of the name of God.

Yazan / Writer : Hakan Coşar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir