ÇİFTÇİYE MAKİNA DESTEĞİ /// Farmers Be Supported With Machine

(Below is the article in English.)

Herkese en bol tarım ürünü sunmak zorundayız. En bol sebze ve meyveyi en uygun fiyata sunmalıyız. En bol ürünü, en çabuk sürede üretmeliyiz. Bu yüzden. Tarımda en yüksek verimi elde etmeliyiz. Bu yüzden. Her çiftçimize en modern makinaları alabilme imkanı sunmalıyız. Tüm makinaları tüm vergilerden muaf tutmalıyız. Makinaları faizsiz uzun vade ile çiftçilerimize sunmalıyız. Veya köylerde ortak kullanılabilecek makinalar oluşturmalıyız.

Beden gücü ve ilkel makineler ile yapılan tarım. Hem çok yorucu olmakta. Hem az ürün yetiştirilmesine sebep olmakta. Hem zaman kaybı olmakta. Hem kazanç ve gelir azlığına sebep olmaktadır. Az alanda ürün yetiştirmeye sebep olmaktadır.

En modern makineler ile tarım yapmak mecburidir.

YAZAN: HAKAN COŞARENGLISH

FARMERS SHOULD BE SUPPORTED WITH MACHINE

We have to offer the most abundant product to everyone. We must offer the most abundant vegetables and fruits at the most affordable price. We must produce the most abundant product in the shortest time. That’s why. We must achieve the highest yield in agriculture. That’s why. We must offer every farmer the opportunity to buy the most modern machines. We must exempt all machines from all taxes. We must offer the machines to our farmers with a long-term interest free. Or we should create machines that can be used in villages.

agriculture with body power and primitive machines. It is very tiring. It causes few crops to be grown. It is a waste of time. It causes low income. It causes to grow crops in a small area.

Farming is compulsory with the most modern machinery.

WRITER: HAKAN COŞAR

—————-Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.