ÖNCELİK TARIMA /// Priority to Agriculture

(Below is the article in English.)

Sevgili Vatandaşlarım

Tarım çok önemlidir:

Milletimizin temel gıda ihtiyaçlarını sağlıklı, bol, bereketli ve en uygun fiyatla karşılaya bilmesi için tarım çok önemlidir.

Geleceğimiz ve kalkınmamız için de tarım çok çok önemlidir. Türkiye coğrafi olarak en başta tarım ülkesidir.

Bu yüzden kalkınma politikasında sanayi ile aynı zamda hatta sanayiden önce tarımda ilerlemeliyiz.

Ülkemiz komşularımıza ve tüm ülkelere en kaliteli, sağlıklı ve uygun fiyatlı sebze ve meyveleri ihraç ederek hem gelirini çok yüksek seviyeye taşıya bilir hemde tüm ülkelerle çok iyi dostluklar kurabilir. Üstelik maddi olarak asla bütçe açığı vermez duruma gelir.

Bölgelerimizin su, toprak ve iklimi farklıdır. Hangi bölgede hangi meyve ve sebze en kaliteli ve bereketli yetişirse orada onlar yetiştir. Bunu devlet düzenlemelidir. Devlet halkımızın ihtiyacını hesap ederek çiftçilere yetiştirecekleri meyve ve sebze miktarını bölüştürür. Ülkenin ve şehirlerinin sebze, meyve tüketimi hemen hemen bellidir. Çiftçilerimiz bu ölçüleri üretirler.

Sebze, meyve ihracatı hesap edilip ürünlerin o kadar fazlası üretilir, yerli tüketim için üretilene dokunulamaz.
Devlet ihracatın gelişmesi için yurt dışında fuarlar açarak çiftçilerimize ürünlerini sergi yaptırır. Onların müşteri bulmalarına yardım eder.

Saygı ve Sevgilerimle
Hakan Coşar

ENGLISH

Dear Citizens

Agriculture is very important:

Agriculture is very important in order for our nation to meet its basic food needs in a healthy, abundant, fertile and affordable way.

Agriculture is very important for our future and development.

Turkey is geographically mainly agricultural country. Therefore, in development policy, we must advance in agriculture at the same time as industry, and even before industry.

Our country can both raise its income to a very high level and establish very good friendships with all countries by exporting the highest quality, healthy and affordable vegetables and fruits to our neighbors and all countries. Moreover, it will never have a financial deficit.

The water, soil and climate of our regions are different. In which region the fruits and vegetables are grown in the best quality and fertile, grow them there. The state should regulate this. The state calculates the needs of our people and distributes the amount of fruits and vegetables they will grow to the farmers. The consumption of vegetables and fruits of the country and its cities is almost certain. Our farmers produce these measures.

Vegetable and fruit exports are calculated and so much of the products are produced, and those produced for domestic consumption cannot be touched.
The state opens fairs abroad for the development of exports and makes our farmers exhibit their products. It helps them find customers.

With my best wish and respect
Hakan Coşar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir