Kabe’nin ve Haccın Özgürlüğü

 

 

Hac aylarının yeterli zamanının ve Hac alanın yeterince büyüklüğü olduğu halde çözümü olsa da ; bugünkü koşullarda müslümanlar Hac Zamanı Kabe'ye ne yazık ki kura'da çıkarsa gidebilmektedir. Kura'nın kumara benzemesi ayrıca İslamın ruhuna tezattır. Bazıları 10 bazıları 15 sene kura'da çıkmayı beklemektedir. Bu süratle düzeltilmelidir.

 

Hac:
Cuma namazının dünya genelidir. Cuma namazı mahalledeki insanların birlik ve beraberlik halinde ibadetidir, hac ise dünya çapında tüm Allah'a inananların bir araya gelip birlik ve beraberlik içinde Allah' ibadetidir.

Hacca gitmek farzdır. Maddi durumu müsait her müslüman hacca gidip ibadetini yerine getirmelidir.

2. Sure Bakara / 197 - Hac, bilinen aylardadır. Her kim o aylarda hacca başlayıp kendisine farz ederse; artık hacda kadına yaklaşmak, günah işlemek ve kavga etmek yoktur. Siz hayırdan ne işlerseniz, Allah onu bilir. Kendinize azık edinin. Şüphesiz ki azıkların en hayırlısı Allah korkusudur. Ey akıl sahipleri! Benden korkun!

Yukarıdaki ayet Hac'ın farz oduğunu duyurmakta ve açıkça hacda nelerin yapılmaması gerektiğini açıkça anlatmaktadır.

22. Sure Hac / 27 - İnsanları hacca çağır; yürüyerek veya incelmiş binekler üstünde her derin vadiyi aşarak sana gelsinler.

Yukarıdaki ayette ise herkesin Hac'a çağrıldığını ve ne kadar uzakta yaşansa da her yolu aşıp gelinmesi söylemektedir.

2. Sure Bakara
217. Sana haram ay ve onda savaşma hakkında soru yöneltiyorlar. De ki: "Onda savaş, büyük bir günahtır. Allah yolundan engellemek, O'nu inkar etmek, Mescid-i Haram'a gidişi engellemek ve halkını oradan çıkarmak ise, Allah katında daha büyük bir günahtır. Fitne ise, adam öldürmekten daha büyük bir kötülüktür. Onlar güçleri yeterse, sizi dininizden döndürmek için sizinle savaşı sürdürürler, sizden her kim de dininden döner ve kafir olarak ölürse, bunların yaptığı bütün iyi işler dünya ve ahirette boşa gitmiştir ve artık onlar cehennemliktirler, hep orada sonsuza kadar kalacaklardır.

Yukarıdaki ayette ise Kabe’ye gitmeyi engellemek, Allah katında günahtır deniyor. Günümüzde Kabe’nin etrafı binalar ile çevrilidir. Bu yüzden hac zamanı hacı adaylarının hacca gelmesi sınırlandırılmaktadır. Bu birçok müslümanın hacca gelmesinin engellenmesidir.

2- Bakara suresinin 217. Ayetine göre Kabe’ye gelinmesini engelledikler için Bunu engelleyenlerin tamamı Allah katında günahkarlardır.
Bu hatayı yapanlar. Bir an evvel bu hatayı düzeltmeliler. Günahtan kurtulmalılar. Aksi halde Allah 22. Sure Hac’ın 25 ayetinde Kabe’den alıkoyanlara can yakıcı bir azap vereceğini söylüyor.

22- Hac
25 - Şüphesiz inkâr edenlere, Allah'ın yolundan, yerli ve yolcu bütün insanlar için eşit kılınan Mescid-i Haram'dan alıkoyanlara ve orada zulümle yanlış yola saptırmak isteyene can yakıcı bir azab tattırırız.

Yazan: Hakan Coşar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.