TELEKOMÜNİKASYON DEVLETİN ÖZELİDİR / Telecommunications is Private of the State

(Below is the article in English.)

Sayın Vatandaşlarım

Telekomünikasyon devlet, polis ve askeriyenin kendi aralarında özel haberleşmesi sağlar. Bu konuşmaların gizliliği özel firmaların inisiyatifine bırakılamaz. Mutlaka en az bir adet telekomünikasyon firması devlet teşebbüsü olmak zorundadır. Bu olmaz ise olmazımızdır.

Aksi durumda kardeşimiz, rakibimiz veya hasmımız olan tüm Ülkeler ne konuşuyorsak bilir. Güvenliğimiz kalmaz. Kalkınma yarışında kazanamayız.

Günümüzde ülkemizdeki bütün telekomünikasyon firmaları özel firmadır. Bu özel firmaların tamamı yabancı ortaklıdır.Bu durum sürat ile düzeltilmelidir.

Tüm hisseleri Türkiye Cumhuriyetine ait telekomünikasyon firması en kısa zamanda kurulmalıdır.

Saygı ve Sevgilerimle
Hakan Coşar

ENGLISH

Dear My Citizens

Telecommunication provides private communication between the state, police and military. The confidentiality of these conversations cannot be left to the initiative of private companies. At least one telecommunications company must be a state enterprise. If this does not happen, we cannot.

Otherwise, all Countries that are our brothers, rivals or adversaries know what we are talking about. We don’t have any security. We cannot win in the race for development.

Today, all telecommunication companies in our country are private companies. All of these private companies are foreign partners.This situation should be corrected with speed.

All shares of the telecommunications company of the Republic of Turkey should be established as soon as possible.

Best Wish
Hakan Coşar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir